Tatry Zachodnie – Giewont 1894 m n.p.m.

Giewont (1894 m n.p.m.) – uważany za najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Symbol Zakopanego oraz samych Tatr, królujący nad miastem i doskonale z niego widoczny ze znajdującym się na wierzchołku krzyżem. Nazywany „Śpiącym rycerzem”.

Masyw Giewontu położony jest między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską.

Do wyboru mamy kilka tras wejścia na Przełęcz pod Giewontem. Na sam szczyt Giewontu prowadzi jeden szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Szlak prowadzący na szczyt jest jednokierunkowy z uwagi na dużą ilość turystów. Samo wejście pomimo, że ubezpieczone łańcuchami nie jest techniczne trudne, zejście również mamy ubezpieczone łańcuchami i technicznie też można ocenić na łatwe, jednak należy uważać, ponieważ kamienie są mocno wyślizgane i podczas deszczu trudność tej trasy zmienia się na niekorzyść dla turystów. W czasie deszczu oraz burzy należy jak najszybciej zejść poniżej kopuły szczytowej, a najlepiej w czasie niepewnej pogody w ogóle się na szczyt nie wybierać.

Wracając do szlaków, którymi możemy dotrzeć pod kopułę szczytową:

szlak niebieski (najkrótszy i najłatwiejszy) swój początek ma w Kuźnicach, gdzie możemy zaparkować samochód i rozpocząć wędrówkę, która swój początek ma tuż za stacją kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Początek trasy znajduje się w lesie, po około godzinie wędrówki znajdziemy się na Polanie Kalatówki, a kolejno dojdziemy do Polany Kondratowej, gdzie znajduje się najmniejsze Schronisko PTTK w Tatrach. Do tego miejsca trasa jest bardzo łatwa zarówno technicznie jak i kondycyjnie, bowiem nie mamy dużego nachylenia szlaku. Od schroniska czeka nas odrobinę większe nachylenie ścieżki, jednak nadal jest to przyjemny spacer prowadzący aż do Wyżniej Kandrackiej Przełęczy, skąd mamy „Śpiącego Rycerza” na wyciągnięcie ręki! Wędrówka na szczyt zajmuje około 15 – 20 minut. Całość trasy, z krótkimi przerwami na odpoczynek zajmuje około 4 godzin w dwie strony i wynosi około 14 km.

Opcja nr dwa tej trasy to zdobycie Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) i Giewontu podczas jednej wędrówki, wtedy nasza trasa również ma swój początek w Kuźnicach, jednak na początku drogi odbijamy na lewo od kolejki i wchodzimy na zielony szlak prowadzący na Kasprowy Wierch. Droga prowadzi przez las, jest dłuższa i bardziej męcząca niż trasa na Giewont, ale nadal łatwa technicznie. Po drodze mijamy Dolinę Kasprową i mamy Widok na Myślenickie Turnie. Po zdobyciu wierzchołka Kasprowego Wierchu i chwili odpoczynku ruszamy dalej czerwonym szlakiem prowadzącym granią na granicy państw Polski i Słowacji. Trasa jest piękna, widokowa, idealna jesienią. Docieramy do Przełęczy pod Kopą Kondracką, a następnie do samej Kondrackiej Kopy, skąd odbijamy na szlak żółty prowadzący do Kondradzkiej Przełęczy i dalej do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy, skąd mamy szlak na wierzchołek Giewontu. Powrót szlakiem niebieskim przez Halę Kondratową do Kuźnic. Ta trasa jest zdecydowanie dłuższa bo wynosi około 22 km i potrzebujemy na jej przemierzenie około 6 godzin.

Kolejna alternatywa na zdobycie Giewontu to start w Dolinie Strążyskiej i tu mamy dwie opcje trasy:

  • szlakiem czerwonym przez Dolinę Strążyską do Polany Strążyskiej, gdzie możemy jeszcze skusić się na dojście do Wodospadu Siklawica (około 30 minut na dojście i powrót na szlak), a następnie dalej szlakiem czerwonym prowadzącym do Przełęczy w Grzybowcu, a następnie do Przełomu Siodło. Dalsza wędrówka doprowadzi nas do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy, skąd już tylko chwila wędrówki na nasz cel – Giewont
  • drogą pod reglami kierujemy się do szlaku żółtego i niebieskiego, którym wędrujemy do Doliny Małej Łąki, następnie kierujemy się szlakiem niebieskim na Przysłop Miętusi skąd wędrujemy w kierunku Kobylarzowego Żlebu, a następnie dalej idziemy szlakiem niebieskim aż docieramy do Czerwonego Grzbietu, skąd już na wyciągnięcie ręki zdobywamy Małołączniak (2096 m n.p.m.). Tu zmieniamy szlak na czerwony, prowadzący do Kondrackiej Kopy, skąd odbijamy na szlak żółty w kierunku Giewontu. Po zdobyciu Kondrackiej Przełęczy, następnie Wyżniej Kondrackiej Przełęczy, zdobywamy wierzchołek Giewontu! Następnie możemy wybrać szlak czerwony, opisany w 1 opcji i zejść przez Siodło na Polanę Strążyską.

Trasa ta jest widokowa, możemy podziwiać całe Tatry Zachodnie i do tego nie bardzo trudna technicznie, choć należy uważać na luźne kamienie oraz miejscami strome podejścia. Wędrówka w opcji drugiej wynosi około 23 km! Jest to bardzo długa i męcząca trasa, jednak dla widoków warto ją pokonać!!

Sami widzicie, że możliwości dotarcia na Giewont mamy dużo, możemy zdobyć po drodze inne szczyty, napawać się widokami Tatr zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej.

Jeśli jednak kusi nas opcja szybkiego zdobycia Giewontu, albo zamarzy nam się wschód słońca podziwiany ze szczytu to polecam szybkie wejście szlakiem niebieskim!

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *